Máte otázky? Neváhajte a kontaktujte nás: 0948 969 777   info@time.sk
Váš nákupný košík je prázdny
Prihlásenie   Registrácia

Slovník pojmov

Slovník pojmov


Zafírové sklíčko
    Zafír je minerál, ktorý sa vyskytuje buď ako prírodný drahokam alebo sa umelo vyrába. Zafírové sklíčko sa vyznačuje veľmi vysokou odolnosťou proti poškrabaniu.

Minerálne sklíčko
    Minerálne sklíčko je najčastejšie používané sklíčko v hodinárskom priemysle. Je dostatočne odolné voči poškrabaniu a je odolnejšie voči rozbitiu ako zafírové sklíčko. Najobľúbenejšie je pri športových modeloch.

Strojček
    Strojček je srdce hodiniek. Zabezpečuje posun všetkých ukazovateľov a meranie času. Strojček môže mať rôzny pohon, najčastejšie ich členíme na mechanické a elektrické (poháňané elektrickou energiou).

Quartz
    Quartz v slovenčine znamená kremeň, ale taktiež sa týmto slovom označujú všetky hodinky, ktoré používajú na reguláciu času kryštál oxidu kremičitého. Na základe piezoelektrického efektu sa v striedavom elektrickom poli kryštál rozkmitá určitou frekvenciou. Kryštál musí mať správny tvar a veľkosť a podľa toho sa líši frekvencia kmitov. Kmity sú veľmi stabilné a preto sa vďaka ním dá veľmi presne merať čas. Prvé náramkové hodinky s použitím kryštálu vyrobila v roku 1969 spoločnosť Seiko. Hodinky s označením Quartz majú rádovo väčšiu presnosť ako hodinky s mechanickým pohonom.

Mechanický strojček
    Chod mechanického strojček zabezpečuje navinutá pružina, ktorá prostredníctvom sústavy ozubených koliesok a iných mechanických častí prenáša energiu na posun ručičiek. Mechanický strojček je potrebné doťahovať. Náťah môže byť ručný alebo automatický. Pri ručnom náťahu sa pružina navíja otáčaním korunky. Niektoré modely majú ukazovateľ rezervy chodu, ktorý udáva koľko času ostáva, kým bude potrebné strojček opäť natiahnúť. Na jedno natiahnutie dokážu hodinky fungovať niekoľko dní.

Mechanický strojček s automatickým náťahom
    Automatický náťah zabezpečuje špeciálna sústava dielov s výrazným kyvadlom. Pri prirodzenom pohybe zápästia sa kyvadlo pohybuje a cez sústavu doťahuje pružinu. Kvôli kyvadlu sú hodinky vždy o niečo ťažšie ako hodinky bez automatického náťahu a často krát aj o kúsok väčšie. Veľa výrobcov tento mechanizmus odhaľuje na obdiv, a tak majú hodinky s automatickým náťahom často sklenený zadný kryt puzdra, aby bol celý mechanizmus viditeľný. Príkladné použitie aplikuje napríklad značka Vostok Europe.

Eco-Drive
    Eco-Drive je patentovaný systém spoločnosti Citizen. Cez ciferník prechádza prírodné a umelé svetlo a dopadá na solárny článok. Ten premieňa solárnu energiu na elektrickú a dobíja mikro akumulátor. Vďaka tomuto systému nie je v hodinkách potrebné vymieňať batérie.

Vodotesnosť
    Vodotesnosť hodiniek sa bežne udáva v dvoch jednotkách, ATM a m. ATM označuje tlak vodného stĺpca a M označuje metre. Prevod medzi ATM a metrami nie je jednoznačný, pretože ide o rozdielne jednotky, no najčastejšie sa používa 1 ATM = 10m. Ak je však na hodinkách uvedená vodotesnosť 10m, neznamená to, že sa môžete potápať s hodinkami do hĺbky 10 metrov. Čo približne jednotlivé hodnoty predstavujú, je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

  Tabuľka vodotesnosti

  udávaná vodotesnosť                     čo môžete robiť
  3 ATM / 30m                                 odolné voči striekajúcej vode a dažďu
  5 ATM / 50m                                 môžete sa s hodinkami sprchovať alebo si umývať ruky pod tečúcou vodou
  10 ATM / 100m                              potápanie bez dýchacieho prístroja alebo plávanie
  20 ATM a viac / 200m a viac             hĺbkové potápania   

Pre presnejšie pokyny ohľadom vodotesnosti sa prosím riaďte podľa návodu na použitie.


Niektoré používané pojmy a skratky

Analógové hodinky - hodinky s quartzovým alebo mechanickým strojčekom ukazujúce čas pomocou ručičiek a ciferníka.
Automatické hodinky (automat) - hodinky so samonáťahom, kde sa naťahovacie pero naťahuje pri pohybe ruky vďaka otáčaniu zotrvačníkového rotora okolo svojej osi. Moderný mechanizmus automatického naťahovania prvý krát realizovala v r. 1931 švajčiarska spoločnosť Rolex.
Barometer - v hodinkách je zabudovaný senzor, ktorý meria barometrický tlak a prepočítava ho na nadmorskú výšku.
Bombírované sklo - zaoblené sklíčko hodiniek.
Digitálne hodinky - hodinky s quartzovým strojčekom, ukazujúce čas pomocou digitálneho displeja.
Duálny čas - hodinky ukazujú dva časy, napr. v dvoch časových zónach.
Chronograf - analógové hodinky so stopkami, vynájdené v roku 1821 Rieussecom.
Iluminátor - forma podsvietenia ciferníka na digitálnych hodinkách.
LCD displej - digitálne zobrazenie času - digitálny ciferník.
Luminiscenčná vrstva - umožňuje viditeľnosť ručičiek a čísel na ciferníku aj v tme.
Kaliber - určuje rozmer a typ hodinkového strojčeka.
Kompas - v hodinkách je zabudovaný senzor, ktorý určuje magnetický severný pól.
Mechanické (naťahovacie) hodinky - strojček poháňa natiahnutá pružina, ktorá prostredníctvom ozubených koliesok prenáša energiu na posun ručičiek. Hodinky treba mechanicky naťahovať pomocou korunky cca raz za 24 hod. Na jedno natiahnutie dokážu hodinky fungovať aj niekoľko dní.
MIC - micron, jednotka sily vrstvy zlata na povrchu hodiniek.
Multifunkčné hodinky - hodinky majú dátum zobrazujúci deň v mesiaci aj v týždni.
PNP - technológia striebrenia povrchu hodiniek.
PVD - technológia zlátenia, pri ktorej se zlato zapúšťa  do spodného materiálu a vďaka nej  je zlátenie oveľa odolnejšie proti opotrebeniu a oderu.
Quartz - quartzový strojček  označuje generovanie presných časových impulzov pomocou kryštálu kremíka. Vďaka svojej jednoduchosti je veľmi spoľahlivý a spotrebováva len malé množstvo energie, čo má vplyv na výdrž batérie. Prvé hodinky s kremíkovým kryštáľom boli vyrobené v Kanade okolo roku 1950.
Rhodium - chemická značka Rh, je drahý kov striebornej farby s mimoriadnou odolnosťou, spoločne s rutheniom a palladiom patrí do skupiny tzv. ľahkých platinových kovov. Rhodiovaním sú šperky chránené pred  černaním a zvyšuje se ich lesk.
Rádiom riadené hodinky - hodinky príjmajú rádiovým signálom presný čas z atómových hodín. Mikroprocesor v hodinkách spracuje zachytený signál, vyhodnotí ho a nastaví presný čas. Vďaka tomu budú Vaše hodinky alebo hodiny vždy úplne presné s maximálnou odchýlkou 1 sec. za milión rokov. Rádiový signál tiež zaručuje automatické prestavenie zimného a letného času.
Rezerva chodu hodiniek - schopnosť hodinkového mechanizmu pokračovať v normálnej funkcii po určitú dobu bez natiahnutia hlavného pera alebo bez dobitia inou energiou. Rezerva chodu mechanických a automatických hodiniek je 30-46 hodín, hodinky so solárnym napájaním majú rezervný chod od 30 do 500 dní.
Swarovski - kamene, ktoré sú sice zo skla, ale majú tak dokonalý brús a vysoký lesk, že sa čoraz viac používajú pri výrobe šperkov a hodiniek.
Sweep - strojček s plynulým chodom, to znamená, že ručičky netikajú, ale plynulo idú po ciferníku.
Swiss made - označenie pre hodinky a dalšie výrobky, kde pre výrobu bolo použitých viacej než 50% komponentov,ktoré boli vyrobené vo Švajčiarsku a tiež tam prebieha finálne dokončenie, montáž.
Solárny pohon - pohon je zabezpečený akumulátorom, ktorý je dobíjaný slnečným alebo umelým svetlom, hodinky sa dobíjajú pri bežnom nosení, netreba meniť batériu.
Viac v sekcii Citizen Eco-Drive.
Stopky - presné odmeriavanie času. Hodinky s dvoma nezávislými časomernými sústavami, jedna meria čas, druhá krátke úseky času.
Svetový čas - hodinky ukazujú čas v rôznych časových zónach.
Snooze - opakovaný alarm (budík), zvyčajne po troch až piatich minútach sa budík znova spustí, až pokiaľ ho úplne nevypnete.
Tachymeter - stupnica na číselníku alebo vonkajšom krúžku okolo skla a sllúži k odpočítaniu rýchlosti v km/hod. Pomocou tejto stupnice a sekundovej ručičky chronografu môžete určit rýchlosť.
Titánové - púzdro a remienok hodiniek je vyrobené z titánu. Titán je veľmi tvrdý, ľahký, antialergický, je veľmi ťažko poškriabateľný. Jeho pôvodná farba je šedá.
Timer (časovač) - napr. nastavíte 10 min a po spustení odpočítava do nuly, kde signalizuje, podobne ako kuchynská minutka.
Večný kalendár - hodinky majú predprogramovaný kalendár, takže ho nie je potrebné prestavovať ani nastavovať.
Výškomer - v hodinkách je senzor, ktorý určuje atmosferický tlak v danej nadmorskej výške.
Zirkon - je najznámejší svojimi čírimi bezfarebnými kameňmi, ktoré sa  veľmi podobajú diamantom pretože rozkladajú svetlo na farebné spektrum.Má diamantový lesk a bezfarebný vryp. Pekne sfarbené odrody sa vďaka jeho vysokému lomu svetla používajú v šperkárstve. Kubické zirkóny (cubic zirconia) vynikajú aj svojou tvrdosťou, sú tvrdšie, než väčšina prírodných drahokamov.